Biblioteka » Ciekawostki bez wychodzenia z domu - świat literatury

Tydzień Bibliotek 2020 -

Zapraszamy na wirtualną podróż po najpiękniejszych bibliotekach świata

Najpiękniejsze biblioteki świata | Okruchy.pl

biteable.com/watch/embed/biblioteki-2541605

 

 "Liberatura. Książka niezwykła." 

Ulica Sienkiewicza w Kielcach Radosława Nowakowskiego - Posts | Facebook

   To książki eksperymentalne, także w formie butelki, do jedzenia, i do picia… Kolekcja liberatury w zbiorach specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej jest niezwykła i rozwojowa. Link poniżej jest godny otworzenia...

lib.amu.edu.pl/xvii-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-2020/

 

"Inkunabuły i stare druki w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu"

www.youtube.com/watch

 

"O architekturze Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu słów kilka"

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

Instytut Książki

www.youtube.com/watch

Dziś Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.  Hasłem tegorocznej edycji jest „Zasmakuj w Bibliotece”.

 

Ten czas jest idealny, aby wziąć do ręki książkę. W dobie powszechnej komputeryzacji trzeba nieustanie podkreślać ogromne znaczenie biblioteki, jako miejsca kształtującego świadomość czytelniczą. 

BIBLIOTEKA NA OŚLE

Biblioburro

      Dziś o niezwykłym pomyśle mobilnej biblioteki na kopytach i wielkim zaangażowaniu bibliotekarzy. Wraz z nimi przemierzymy Kolumbię, Wenezuelę oraz Etiopię. Pokażemy szczytne cele, które pomagają dostarczyć książki dzieciom z najuboższych wsi, a ponadto kilka słów o pierwszej publicznej bibliotece w miasteczku La Gloria. Zobaczcie, co może dokonać biblioteka na ośle.

 

Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy nauczyciel Luis Soriano postanowił dać dzieciom książki. Z pomocą przyszedł mu osioł i tak powstała biblioteka na kopytach. W weekendy Luis wraz ze swoim osłem wyruszają z niewielkim zbiorem książek. Cel wyprawy jest prosty – radość dzieci. Ruchoma biblioteka dociera do najbiedniejszych i daje im wiedzę. Louis jest przekonany, że dawanie książek ludziom, którzy nie mają do nich dostępu może poprawić sytuację kraju i otworzyć nowe możliwości dla przyszłych obywateli Kolumbii. Książki to także nauka czytania i walka z analfabetyzmem.

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

Rodzice zmęczeni, a dzieci domagają się bajki na dobranoc? Poniżej znajdziesz link, w którym najpiękniejsze polskie głosy czytają najpiękniejsze polskie - i nie tylko polskie - bajki. Będzie i Smok Wawelski, i poznańskie koziołki, i Kopciuszek. I nie tylko. 

Wieczorynka - „Baśnie i bajki polskie” - Telewizja Polska SA

gloswielkopolski.pl/tag/bajka-na-glos

Podobny obraz

Gniazdo białego orła - piękna baśń polska czytana przez lektora

Legendy polskie. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - YouTube

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Jak wygląda godło Polski?

 Co symbolizują czerwień i biel?

 Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? 

 

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym, który powstał z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Kto TY jesteś? Polak mały! - Polska Szkola Amsterdam

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

" KSIĄŻKA - STOSUJ CODZIENNIE"

Prezentacja programu PowerPoint

„A Ty do czego używasz książek?”

A Ty do czego używasz książek? - 2 | czytanie w 2019 | Książka ...

Startuje nowa kampania promująca czytelnictwo pod hasłem "A Ty do ...

„Wychowanie przez czytanie”

Informacje dla młodszych czytelników i ich rodziców!

Około 60% Polaków w zeszłym roku nie przeczytała żadnej książki, a 15% nastolatków to funkcjonalni analfabeci .Spora część dzieci ma poważne deficyty językowe i problemy z zachowaniem. Istnieje niezawodny sposób, by dzieci stały się zapalonymi czytelnikami – to my, dorośli musimy przez wiele lat być dla nich towarzyszami w czytaniu i przykładem. Dowiedz się więcej otwierając poniższy link:

slideplayer.pl/slide/9150135/

 

DLACZEGO KSIĄŻKA…

Prezentacja argumentów zachęcających do kształtowania nawyków czytelniczych

slideplayer.pl/slide/836502/

Podobny obraz

      Przedstawiam kilka narzędzi TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej) wspierających edukację, czyli przydatnych stron, aplikacji i programów. 

Canva 

 

Innowacyjne i proste w obsłudze środowisko projektowania online grafik i dokumentów do druku. Jest prosty w obsłudze, z wieloma estetycznymi szablonami, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Funkcja „przeciągnij i upuść” umożliwia tworzenie prezentacji, postów w mediach...

Kahoot! 

 

Służy do tworzenia i rozgrywania interaktywnych quizów, gier, przeprowadzania szybkich ankiet i dyskusji. W rozgrywce użytkownicy mogą brać udział pojedynczo lub drużynowo, co dodatkowo kształtuje umiejętność współpracy. Kahoot! pozwala zapisać statystyki udzielonych.
 

Pixabay

Serwis do udostępniania zdjęć, ilustracji, grafiki wektorowej i materiałów filmowych. Zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, gdyż są udostępnione na Licencji Pixabay, pozwalającej na użycie ich bez pytania i bez przypisywania autorstwa, nawet w celach komercyjnych.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android...
 

Emaze

Emaze to nowa generacja prezentacji online, która pozwoli zaskoczyć swoim wyglądem i technologią. Trzeba tylko wybrać szablon, aby rozpocząć tworzenie niesamowitej prezentacji.
Narzędzie online do tworzenia dynamicznych prezentacji, przypomina w swoim działaniu znane aplikacje.
 

Voki  

Generator daje możliwość utworzenia awatara na podstawie dostępnych szablonów. Postacie Voki można  można pobrać na dysk komptera w postaci pliku, wysyłać pocztą elektroniczną, udostępniać w mediach społecznościowych i osadzać na stronach internetowych.
 

ToonyTool 

ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów...

Kreator awatarów 

Strona pozwala na stworzenie zindywidualizowanej postaci. Wszystkie elementy twarzy awatara można modyfikować: zmienić kształt twarzy, oczy, włosy, strój itp., dodać tło, a później pobrać grafikę na dysk komputera w dwóch rozmiarach w postaci pliku png.
 

ILLUSTOON  

Serwis zawierający bogaty zbiór darmowych clipartów, pogrupowanych w kilka kategotii, np. edukacja, sport, zwierzęta, do pobrania na dysk komputera w formacie PNG.

Prezi 

Bezpłatna aplikacja webowa do przygotowywania i udostępniania nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Prezentacje przygotowane w z Prezi nie mają linearnego układu slajdów, lecz układ mapy, na której w dowolny sposób można rozmieszczać teksty, grafikę i filmy.
 

Kea Coloring Book 

Program dla dzieci służący do kolorowania obrazków w formie szkiców, a także tworzenia rysunków własnych. Umożliwia np. wybór palety kolorów, wielkości pędzla, ołówka, szybkie czyszczenie narysowanego obrazka. Gotowy obrazek można zapisać w formacie GIF oraz wydrukować.
 

Tux Paint 

Program graficzny na licencji Open Source zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku 3-12 lat. Umożliwia rysowanie, tworzenie figur, stosowanie stempli oraz używanie prostych efektów specjalnych.

Podobny obraz

Biblioteka szkolna zamknięta, ale w Internecie można znaleźć wiele stron i uzupełnić braki czytelnicze bez wychodzenia z domu.

W czasie czytania lektur szkolnych warto notować na kartce najważniejsze treści zawarte na czytanych stronach (np. „str. 1: Julka spotyka Marka na łące”, „str.23: bitwa z sąsiadami na śnieżki”, „str. 12: opis domu Kowalskich” itp)

Jeśli będzie już możliwość skorzystania z bibliotek lub księgarni, to oprócz lektur polecamy także inne, ciekawe książki:

– dla klas I – III (IV): seria „8+2”, seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, książki Svena Nordqvista (wspaniałe ilustracje i historie), książki Astrid Lindgren i innych autorów skandynawskich piszących dla dzieci, książki o Misiu Paddingtonie, seria „Dziennik cwaniaczka”, „Muminki”, seria „Dzienniki Nikki”, książki Grzegorza Kasdepke i Renaty Piątkowskiej

– dla klas IV -VI (VII, VIII): seria „Kuba i Amelia, Amelia i Kuba”, seria „Felix, Net i Nika”, seria „Zwiadowcy”, książki Agnieszki Stelmaszyk (przygodowe), Małgorzaty Musierowicz (seria „Jeżycjada”: Pulpecja, Kwiat kalafiora, Kłamczucha i inne ).

 

Poniżej postaram się Wam je przybliżyć.

 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Seria książek dla dzieci wydawana przez Zakamarki. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” przeznaczony jest dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. Cykl można czytać w dowolnej kolejności. Każda z części zawiera charakterystyczne czarno-białe ilustracje. Do serii zaliczają się oddzielne publikacje, takie jak: „Złota księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai”, „Brązowa księga” oraz „Srebrna księga”.

W naszej bibliotece znajdziecie te książki. Są chętnie wypożyczane przez uczniów. Jedną z nowszych pozycji, jest "Tajemnica srebra".

      Przed kościołem w Valleby prowadzone są prace wykopaliskowe.   Archeolodzy muszą zbadać teren przed położeniem nowych rur.   Niektórzy mieszkańcy miasteczka są przeciwni wykopaliskom, a inni   nadmiernie się nimi interesują. W nocy ktoś nielegalnie odwiedza wykop,   zostawiając liczne ślady. Kto i w jakim celu to zrobił, zwłaszcza że raczej   nic nie zginęło? I co mają z tym wspólnego nowe kalosze pastora? Lasse   i Maja muszą rozwikłać kolejną zagadkę!

  Do końca 2019 roku w Polsce ukazało się 26 tytułów: „Tajemnica     diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”,  „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica   gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica zwierząt” , „Tajemnica meczu”, „Tajemnica szafranu” , „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku” i „Tajemnica srebra”. Polecamy również: --- „Teatr z Lassem i Mają” – cztery sztuki do wystawienia na scenie w domu lub w szkole --- „Wakacje z Lassem i Mają” – książkę złożoną z opowiadania o parze detektywów oraz zabaw i quizów dotyczących serii --- „Brązową księgę”, „Srebrną księgę”, „Złotą księgę” oraz „Diamentową księgę”, które pełne są detektywistycznych łamigłówek, rebusów, zagadek i szyfrów – a wszystko w scenerii miasteczka Valleby i z udziałem bohaterów serii --- „Pamiętnik detektywa”, w którym zbierać można rysopisy i odciski palców kolegów i koleżanek.

 

A teraz coś dla starszych. To nazwisko należy znać:

Małgorzata Musierowicz

     Autorka książek i ilustratorka, znana wśród wielu pokoleń. Otrzymała imponującą ilość wyróżnień i prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Poza literaturą z zamiłowania do rysunku tworzy również e-kartki, które można przesłać bliskim drogą mailową, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Małgorzaty Musierowicz. Powieści Małgorzaty Musierowicz skierowane są do dzieci i młodzieży, jednak wciąż żywa historia sprawia, że nawet dorośli już czytelnicy sięgają nadal do jej twórczości, zaciekawieni dalszymi losami bohaterów. Popularność i uznanie sprawiło, że przetłumaczono je na wiele języków obcych, a co więcej stały się podstawą adaptacji filmowych. Najpopularniejsze książki Małgorzaty Musierowicz należą do serii Jeżycjada.

Małgorzata Musierowicz Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu ze specjalnością grafika użytkowa.


Motywacją do rozpoczęcia pisania książek był brak zleceń na grafiki. W tych okolicznościach napisała swoją pierwszą powieść, którą następnie wzbogaciła o własnoręcznie wykonane ilustracje.

Pisywała felietony do „Tygodnika Powszechnego”, które następnie zostały wydane w formie trzech książek pt. „Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!”.

Debiutowała w połowie lat 70. powieścią „Małomówny i rodzina”, wkrótce potem rozpoczęła cykl powieści dla młodzieży „Jeżycjada”, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Książka „Feblik” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura młodzieżowa.

 

 Szósta klepka, Kłamczucha, Ida sierpniowa, Pulpecja – to kilka tytułów, które składają się na serię Jeżycjada. Jest to cykl powieści nie tylko dla młodzieży. Do tej pory ukazało się 20 tomów. Wszystkie książki są połączone miastem, w którym rozgrywają się historie głównych bohaterów, czyli Poznaniem. Prawdziwe są ulice, nazwy kawiarenek i teatr. Nowy tytuł na pewno wpisuje się we wszystkie opowieści autorki i oddaje ich klimat. Głównym męskim bohaterem jest Ignacy Grzegorz Stryba, który zmienił się nie do poznania. Nie jest już wstydliwym młodzieńcem, który boi się i wstydzi własnego cienia, potykając się o własne nogi. Nadal się rumieni, ale to tylko dodaje mu uroku, czasem bywa rozkojarzony, ale i tak potrafi radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach. Pisarka stworzyła bohatera, którego da się lubić.

Ignacy spotyka w autobusie koleżankę, z którą chodził do gimnazjum. To Agnieszka Żyra – studentka pierwszego roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych i – jak to w innych częściach bywało – oboje biorą udział w niecodziennych perypetiach. Co ciekawe, autorka odchodzi od motywu miłości od pierwszego wejrzenia, oczywiście oboje zakochują się w sobie, ale jest to miłość, która ma już podstawy, ponieważ Ignacy z Agnieszką znają się od czasów szkoły.

Podobny obraz

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE       

 wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

 lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 chmuraczytania.pl/catalog.php

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie 

biblioteka.pl/artykul/Polecamy-Darmowy-ebook-o-koronawirusie/9618#comments

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? 

 polona.pl/

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio - darmowe ebooki   www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto      www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

polska-poezja.pl/lista-wierszy

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

audio-bajki.pl/

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl  www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom 

www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

Podobny obraz

Utknąłeś w domu? Te 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery

kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/

 

 

Design by Akme3d © 2006