Biblioteka » Ciekawostki bez wychodzenia z domu - świat literatury

 Dobra książka – Demotywatory.pl

Tydzień Bibliotek 2020 -

Zapraszamy na wirtualną podróż po najpiękniejszych bibliotekach świata

Najpiękniejsze biblioteki świata | Okruchy.pl

biteable.com/watch/embed/biblioteki-2541605

 

 "Liberatura. Książka niezwykła." 

Ulica Sienkiewicza w Kielcach Radosława Nowakowskiego - Posts | Facebook

   To książki eksperymentalne, także w formie butelki, do jedzenia, i do picia… Kolekcja liberatury w zbiorach specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej jest niezwykła i rozwojowa. Link poniżej jest godny otworzenia...

lib.amu.edu.pl/xvii-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-2020/

 

"Inkunabuły i stare druki w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu"

www.youtube.com/watch

 

"O architekturze Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu słów kilka"

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

Instytut Książki

www.youtube.com/watch

Dziś Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.  Hasłem tegorocznej edycji jest „Zasmakuj w Bibliotece”.

 

Ten czas jest idealny, aby wziąć do ręki książkę. W dobie powszechnej komputeryzacji trzeba nieustanie podkreślać ogromne znaczenie biblioteki, jako miejsca kształtującego świadomość czytelniczą. 

BIBLIOTEKA NA OŚLE

Biblioburro

      Dziś o niezwykłym pomyśle mobilnej biblioteki na kopytach i wielkim zaangażowaniu bibliotekarzy. Wraz z nimi przemierzymy Kolumbię, Wenezuelę oraz Etiopię. Pokażemy szczytne cele, które pomagają dostarczyć książki dzieciom z najuboższych wsi, a ponadto kilka słów o pierwszej publicznej bibliotece w miasteczku La Gloria. Zobaczcie, co może dokonać biblioteka na ośle.

 

Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy nauczyciel Luis Soriano postanowił dać dzieciom książki. Z pomocą przyszedł mu osioł i tak powstała biblioteka na kopytach. W weekendy Luis wraz ze swoim osłem wyruszają z niewielkim zbiorem książek. Cel wyprawy jest prosty – radość dzieci. Ruchoma biblioteka dociera do najbiedniejszych i daje im wiedzę. Louis jest przekonany, że dawanie książek ludziom, którzy nie mają do nich dostępu może poprawić sytuację kraju i otworzyć nowe możliwości dla przyszłych obywateli Kolumbii. Książki to także nauka czytania i walka z analfabetyzmem.

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

Rodzice zmęczeni, a dzieci domagają się bajki na dobranoc? Poniżej znajdziesz link, w którym najpiękniejsze polskie głosy czytają najpiękniejsze polskie - i nie tylko polskie - bajki. Będzie i Smok Wawelski, i poznańskie koziołki, i Kopciuszek. I nie tylko. 

Wieczorynka - „Baśnie i bajki polskie” - Telewizja Polska SA

gloswielkopolski.pl/tag/bajka-na-glos

Podobny obraz

Gniazdo białego orła - piękna baśń polska czytana przez lektora

Legendy polskie. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - YouTube

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Jak wygląda godło Polski?

 Co symbolizują czerwień i biel?

 Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? 

 

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym, który powstał z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Kto TY jesteś? Polak mały! - Polska Szkola Amsterdam

www.youtube.com/watch

Podobny obraz

" KSIĄŻKA - STOSUJ CODZIENNIE"

Prezentacja programu PowerPoint

„A Ty do czego używasz książek?”

A Ty do czego używasz książek? - 2 | czytanie w 2019 | Książka ...

Startuje nowa kampania promująca czytelnictwo pod hasłem "A Ty do ...

„Wychowanie przez czytanie”

Informacje dla młodszych czytelników i ich rodziców!

Około 60% Polaków w zeszłym roku nie przeczytała żadnej książki, a 15% nastolatków to funkcjonalni analfabeci .Spora część dzieci ma poważne deficyty językowe i problemy z zachowaniem. Istnieje niezawodny sposób, by dzieci stały się zapalonymi czytelnikami – to my, dorośli musimy przez wiele lat być dla nich towarzyszami w czytaniu i przykładem. Dowiedz się więcej otwierając poniższy link:

slideplayer.pl/slide/9150135/

 

DLACZEGO KSIĄŻKA…

Prezentacja argumentów zachęcających do kształtowania nawyków czytelniczych

slideplayer.pl/slide/836502/

Podobny obraz

      Przedstawiam kilka narzędzi TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej) wspierających edukację, czyli przydatnych stron, aplikacji i programów. 

Canva 

 

Innowacyjne i proste w obsłudze środowisko projektowania online grafik i dokumentów do druku. Jest prosty w obsłudze, z wieloma estetycznymi szablonami, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Funkcja „przeciągnij i upuść” umożliwia tworzenie prezentacji, postów w mediach...

Kahoot! 

 

Służy do tworzenia i rozgrywania interaktywnych quizów, gier, przeprowadzania szybkich ankiet i dyskusji. W rozgrywce użytkownicy mogą brać udział pojedynczo lub drużynowo, co dodatkowo kształtuje umiejętność współpracy. Kahoot! pozwala zapisać statystyki udzielonych.
 

Pixabay

Serwis do udostępniania zdjęć, ilustracji, grafiki wektorowej i materiałów filmowych. Zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, gdyż są udostępnione na Licencji Pixabay, pozwalającej na użycie ich bez pytania i bez przypisywania autorstwa, nawet w celach komercyjnych.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android...
 

Emaze

Emaze to nowa generacja prezentacji online, która pozwoli zaskoczyć swoim wyglądem i technologią. Trzeba tylko wybrać szablon, aby rozpocząć tworzenie niesamowitej prezentacji.
Narzędzie online do tworzenia dynamicznych prezentacji, przypomina w swoim działaniu znane aplikacje.
 

Voki  

Generator daje możliwość utworzenia awatara na podstawie dostępnych szablonów. Postacie Voki można  można pobrać na dysk komptera w postaci pliku, wysyłać pocztą elektroniczną, udostępniać w mediach społecznościowych i osadzać na stronach internetowych.
 

ToonyTool 

ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów...

Kreator awatarów 

Strona pozwala na stworzenie zindywidualizowanej postaci. Wszystkie elementy twarzy awatara można modyfikować: zmienić kształt twarzy, oczy, włosy, strój itp., dodać tło, a później pobrać grafikę na dysk komputera w dwóch rozmiarach w postaci pliku png.
 

ILLUSTOON  

Serwis zawierający bogaty zbiór darmowych clipartów, pogrupowanych w kilka kategotii, np. edukacja, sport, zwierzęta, do pobrania na dysk komputera w formacie PNG.

Prezi 

Bezpłatna aplikacja webowa do przygotowywania i udostępniania nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Prezentacje przygotowane w z Prezi nie mają linearnego układu slajdów, lecz układ mapy, na której w dowolny sposób można rozmieszczać teksty, grafikę i filmy.
 

Kea Coloring Book 

Program dla dzieci służący do kolorowania obrazków w formie szkiców, a także tworzenia rysunków własnych. Umożliwia np. wybór palety kolorów, wielkości pędzla, ołówka, szybkie czyszczenie narysowanego obrazka. Gotowy obrazek można zapisać w formacie GIF oraz wydrukować.
 

Tux Paint 

Program graficzny na licencji Open Source zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku 3-12 lat. Umożliwia rysowanie, tworzenie figur, stosowanie stempli oraz używanie prostych efektów specjalnych.

Podobny obraz

Biblioteka szkolna zamknięta, ale w Internecie można znaleźć wiele stron i uzupełnić braki czytelnicze bez wychodzenia z domu.

W czasie czytania lektur szkolnych warto notować na kartce najważniejsze treści zawarte na czytanych stronach (np. „str. 1: Julka spotyka Marka na łące”, „str.23: bitwa z sąsiadami na śnieżki”, „str. 12: opis domu Kowalskich” itp)

Jeśli będzie już możliwość skorzystania z bibliotek lub księgarni, to oprócz lektur polecamy także inne, ciekawe książki:

– dla klas I – III (IV): seria „8+2”, seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, książki Svena Nordqvista (wspaniałe ilustracje i historie), książki Astrid Lindgren i innych autorów skandynawskich piszących dla dzieci, książki o Misiu Paddingtonie, seria „Dziennik cwaniaczka”, „Muminki”, seria „Dzienniki Nikki”, książki Grzegorza Kasdepke i Renaty Piątkowskiej

– dla klas IV -VI (VII, VIII): seria „Kuba i Amelia, Amelia i Kuba”, seria „Felix, Net i Nika”, seria „Zwiadowcy”, książki Agnieszki Stelmaszyk (przygodowe), Małgorzaty Musierowicz (seria „Jeżycjada”: Pulpecja, Kwiat kalafiora, Kłamczucha i inne ).

 

Poniżej postaram się Wam je przybliżyć.

 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Seria książek dla dzieci wydawana przez Zakamarki. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” przeznaczony jest dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. Cykl można czytać w dowolnej kolejności. Każda z części zawiera charakterystyczne czarno-białe ilustracje. Do serii zaliczają się oddzielne publikacje, takie jak: „Złota księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai”, „Brązowa księga” oraz „Srebrna księga”.

W naszej bibliotece znajdziecie te książki. Są chętnie wypożyczane przez uczniów. Jedną z nowszych pozycji, jest "Tajemnica srebra".

 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica srebra     Przed kościołem w Valleby prowadzone są prace wykopaliskowe.   Archeolodzy muszą zbadać teren przed położeniem nowych rur.   Niektórzy mieszkańcy miasteczka są przeciwni wykopaliskom, a inni   nadmiernie się nimi interesują. W nocy ktoś nielegalnie odwiedza wykop,   zostawiając liczne ślady. Kto i w jakim celu to zrobił, zwłaszcza że raczej   nic nie zginęło? I co mają z tym wspólnego nowe kalosze pastora? Lasse   i Maja muszą rozwikłać kolejną zagadkę!

  Do końca 2019 roku w Polsce ukazało się 26 tytułów: „Tajemnica     diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”,  „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica   gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica zwierząt” , „Tajemnica meczu”, „Tajemnica szafranu” , „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku” i „Tajemnica srebra”. Polecamy również: --- „Teatr z Lassem i Mają” – cztery sztuki do wystawienia na scenie w domu lub w szkole --- „Wakacje z Lassem i Mają” – książkę złożoną z opowiadania o parze detektywów oraz zabaw i quizów dotyczących serii --- „Brązową księgę”, „Srebrną księgę”, „Złotą księgę” oraz „Diamentową księgę”, które pełne są detektywistycznych łamigłówek, rebusów, zagadek i szyfrów – a wszystko w scenerii miasteczka Valleby i z udziałem bohaterów serii --- „Pamiętnik detektywa”, w którym zbierać można rysopisy i odciski palców kolegów i koleżanek.

 

A teraz coś dla starszych. To nazwisko należy znać:

Małgorzata Musierowicz

     Autorka książek i ilustratorka, znana wśród wielu pokoleń. Otrzymała imponującą ilość wyróżnień i prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Poza literaturą z zamiłowania do rysunku tworzy również e-kartki, które można przesłać bliskim drogą mailową, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Małgorzaty Musierowicz. Powieści Małgorzaty Musierowicz skierowane są do dzieci i młodzieży, jednak wciąż żywa historia sprawia, że nawet dorośli już czytelnicy sięgają nadal do jej twórczości, zaciekawieni dalszymi losami bohaterów. Popularność i uznanie sprawiło, że przetłumaczono je na wiele języków obcych, a co więcej stały się podstawą adaptacji filmowych. Najpopularniejsze książki Małgorzaty Musierowicz należą do serii Jeżycjada.

Małgorzata Musierowicz Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu ze specjalnością grafika użytkowa.


Motywacją do rozpoczęcia pisania książek był brak zleceń na grafiki. W tych okolicznościach napisała swoją pierwszą powieść, którą następnie wzbogaciła o własnoręcznie wykonane ilustracje.

Pisywała felietony do „Tygodnika Powszechnego”, które następnie zostały wydane w formie trzech książek pt. „Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!”.

Debiutowała w połowie lat 70. powieścią „Małomówny i rodzina”, wkrótce potem rozpoczęła cykl powieści dla młodzieży „Jeżycjada”, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Książka „Feblik” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura młodzieżowa.

 

 Szósta klepka, Kłamczucha, Ida sierpniowa, Pulpecja – to kilka tytułów, które składają się na serię Jeżycjada. Jest to cykl powieści nie tylko dla młodzieży. Do tej pory ukazało się 20 tomów. Wszystkie książki są połączone miastem, w którym rozgrywają się historie głównych bohaterów, czyli Poznaniem. Prawdziwe są ulice, nazwy kawiarenek i teatr. Nowy tytuł na pewno wpisuje się we wszystkie opowieści autorki i oddaje ich klimat. Głównym męskim bohaterem jest Ignacy Grzegorz Stryba, który zmienił się nie do poznania. Nie jest już wstydliwym młodzieńcem, który boi się i wstydzi własnego cienia, potykając się o własne nogi. Nadal się rumieni, ale to tylko dodaje mu uroku, czasem bywa rozkojarzony, ale i tak potrafi radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach. Pisarka stworzyła bohatera, którego da się lubić.

Ignacy spotyka w autobusie koleżankę, z którą chodził do gimnazjum. To Agnieszka Żyra – studentka pierwszego roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych i – jak to w innych częściach bywało – oboje biorą udział w niecodziennych perypetiach. Co ciekawe, autorka odchodzi od motywu miłości od pierwszego wejrzenia, oczywiście oboje zakochują się w sobie, ale jest to miłość, która ma już podstawy, ponieważ Ignacy z Agnieszką znają się od czasów szkoły.

Podobny obraz

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE       

 wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

 lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 chmuraczytania.pl/catalog.php

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie 

biblioteka.pl/artykul/Polecamy-Darmowy-ebook-o-koronawirusie/9618#comments

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? 

 polona.pl/

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio - darmowe ebooki   www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto      www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

polska-poezja.pl/lista-wierszy

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

audio-bajki.pl/

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl  www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom 

www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

Podobny obraz

Utknąłeś w domu? Te 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery

kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/

Podobny obraz

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe -Największy pałac przed wybudowaniem Wersalu.

Szukając dla Was informacji o nowinkach czytelniczych, natknęłam się na ciekawy wiersz - a właściwie wierszowane opowiadanie historyczne - autorstwa dziesięcioletniego Alana i jego mamy (zamieszczony na http://terazczytamy.pl).

Czy wiecie, że ten zamek jest niedaleko nas (ok.80 km- świętokrzyskie). Jest to miejsce obowiązkowe na liście każdego miłośnika zamków i historii. Ruiny warownej rezydencji Ossolińskich zaskoczą Was swoim rozmiarem oraz świetnie zachowanym stanem murów i reszty zabudowań. Każdy zamek posiada swoje tajemnice, ten również ma swojego ducha. Chcecie go poznać?

"Z@mkowa miłość"

W Ujeździe żyła sobie młoda i piękna szlachcianka,

mieszkała w zamku Krzyżtopór, miała urodę niczym rusałka.

Eleonora tak imię tej cudownej dziewczyny brzmiało,
wielu młodych mężczyzn się w niej kochało.

Ona szukała prawdziwej i szczerej czułości,
pragnęła wyjść za mąż z miłości.
Posiadała wiele talentów i rozlegle zainteresowania,
wielu kawalerów czyniło o jej rękę liczne starania.

Umiała jeździć konno, doskonale zioła i kwiaty znała,
mówiła wieloma językami i z łuku znakomicie strzelała.
Suknie dla siebie samodzielnie szyła tym podziw wzbudzała,
była z niej magiczna dziewczyna a przy tym dama.

Pewnego razu jej ojciec popadł w niełaskę właściciela zamku – możnego pana,
stracił wszystkie przywileje i majątek rodzina była zrujnowana.
Postanowił, że wyda córkę za starego oraz bogatego hrabiego,
by rodzinie nie zabrakło w życiu niczego.

Eleonora gdy się o tym dowiedziała
była smutna i ciągle płakała,
o zmianę decyzji ojca błagała,
bo wdowca hrabiego nie kochała.

Ojciec Eleonory tak postanowił, takie życie dla niej przygotował,
dla swej ukochanej córki nieszczęśliwy los zgotował.
Chociaż bardzo ją ojcowską czułością miłował,
swoją rodzinę od biedy ratował.

Przeznaczony dla niej mąż hrabia był stary ale bardzo poczciwy,
wśród ludzi złe plotki na jego temat krążyły.
Eleonora dniami i nocami rozpaczała i płakała,
wybranka na męża nie kochała....

W październiku 1655 roku Szwedzi na zamek Krzyżtopór najechali,
podstępem do zamku bez żadnego strzału się włamali.
Rycerze najeźdźcy urządzali uczty bawili się i pili,
murów twierdzy nie ruszyli i jego mieszkańców oszczędzili.

Eleonora patrząc co się dzieje i biorąc pod uwagę zamążpójście chciała z wieży skoczyć,
ujrzał ją szwedzki rycerz, uratował ją i udało mu się ją zaskoczyć.
Oboje głęboko w oczy sobie spojrzeli i do siebie czule wzdychali,
od pierwszego wejrzenia się wzajemnie zakochali.

Eleonora i bohaterski wybawca Artur potajemnie się spotykali,
prawdziwą miłością i sympatią do siebie zapalali.
Wojsko szwedzkie do wymarszu do swej ojczyzny się szykowało,
powoli zamek z łupami i zdobyczami opuszczało.

Zakochani rozstawać się nie chcieli,
szybko u ucieczce razem pomyśleli.
Eleonora swoich rodziców kochała i list im zostawiła,
pisząc go wszystko w liście im wyjaśniła i o przebaczenie prosiła.

Pisała do rodziców, że są sobie z Arturem przeznaczeni,
nie chciała za męża hrabiego i decyzji swojej nie zmieni.
Gdy ostatnie szwedzkie wojsko Ujazd opuściło,
w domu Eleonory głośno się zrobiło.

Rodzice wszędzie bezskutecznie jej szukali,
takiej sytuacji się nie spodziewali.
Po długich poszukiwaniach list zobaczyli,
gdy go przeczytali łzami się zalali i załamali.

Eleonora pisała w nim, że się zakochała i jest szczęśliwa,
pisała iż kiedyś z przyszłym mężem wróci o przebaczenie ich prosiła.
Cała jej rodzina na nią w rodzinnym domu czekała,
tylko ojciec jej nie wybaczył to jemu serce złamała.

Eleonora z Arturem w Szwecji życie sobie powoli ułożyła,
w prawdziwej miłości była szczęśliwa.
Pisząc listy do rodziców, ciągle o wybaczenie ojca błagała,
pieniądze i kosztowności im posyłała,
tęskniła nigdy o nich nie zapominała.
Ojciec kochał ją, lecz nie umiał jej wybaczyć i prosił, by nie wracała,
dla niego to już nie była córka ukochana.

Pamięć o Eleonorze w jego sercu złość wywoływała,
jego żona na widok smutku męża nigdy o niej nie wspominała.
Eleonora w listach nieustannie ojca o wybaczenie prosiła,
lecz jego nienawiść i męska duma na zmianę zdania mu nie pozwoliła.

I tak jak ojciec chciał Eleonora do domu nie wróciła,
swoich rodziców na prośbę ojca już nie zobaczyła i nie odwiedziła.
Bardzo ich kochała i tęskniła,
chciała z mężem do ojczyzny wracać, o tym skrycie marzyła.

Od zaprzyjaźnionych ludzi się dowiedziała,
iż jej rodzina świat ziemski opuściła i pożegnała.
A jak ta historia się skończyła,
krążą plotki, że Eleonora jednak do zamku wróciła.

Niektórzy twierdzą, że widzieli iż jako duch z mężem i dziećmi po zamku się przechadzała,
znajome sale, krużganki i ścieżki odwiedzała.
Swoich rodziców po potężnym zamku szukała,
lecz nigdzie znaleźć ich nie umiała.

Ludzie mówili że wieczorowa nocą piękna Eleonorę z rodziną widzieli,
jej historii nie zapomnieli.
Ona sama niczym nieziemski nieskazitelny duch zamek często odwiedzała,
swoją obecność w murach zamku magicznie zaznaczała.

 

 Zamek Krzyżtopór Wita! - oficjalna strona Zamku Krzyżtopór

Więcej informacji zasięgniesz krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/

   Może i Wy w ciekawy sposób opiszecie miejsce, które Was zachwyciło i jest godne uwagi.

Piszcie i wysyłajcie na podany adres, a potem szukajcie się na stronie.

aks.katecheza@gmail.com   

Design by Akme3d © 2006