Pedagog szkolny » Dla Rodziców

WAŻNE RZECZY - PRZECZYTAJ !!!

ROK SZKOLNY 2020/2021

Wyniki konkursu „Kartka dla strażaka”

Klasy 1-3

I miejsce – Kornelia kl.2

II miejsce – Michał kl.3

III miejsce – Ola kl.3

Wyróżnienie – Lucynka kl.2

Klasy 4-8

I miejsce – Hanna kl.4

II miejsce – Franio kl.6

III miejsce – Malwina kl.4

GRATULACJE !!!

Łącznie wpłynęło 16 kartek :) Wszystkim uczestnikom gratulujemy, wszystkie prace zostaną nagrodzone.

W 2021 roku Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada na
5 maja (środa).

Niepełnosprawność intelektualna objawia się intelektem poniżej normy, trudnościami w komunikowaniu się, przyswajaniu wiedzy, podejmowaniu racjonalnych decyzji, radzeniu sobie w życiu zawodowym i osobistym. Dawniej niepełnosprawność postrzegano jednak zupełnie inaczej niż dziś. Rodzice dzieci z obniżonymi funkcjami intelektualnymi porzucali je, albo chowali przed światem w swoich domach. W ich mniemaniu miała przymusowa izolacja miała ochronić je przed szykanami, wścibskimi spojrzeniami, głupimi pytaniami i wyśmiewaniem ze strony innych dzieci i dorosłych. Na szczęście te mroczne czasy są już za nami, ale mimo to nie wszyscy podchodzą do ludzi niepełnosprawnych z odpowiednim szacunkiem.
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu zmianę tych bolesnych stereotypów, ale i pokazanie społeczeństwu, że są oni wśród nas i mają takie same prawa. Zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe czy kulturalne, które przeszkadzają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego, samodzielnego życia jest ważnym elementem tego święta.
Święto obchodzone jest w całej Europie od lat 90. XX wieku, w Polsce jego początki datuje się na
1999 rok. Za inicjatywę odpowiada Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ramach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w całej Polsce odbywają się nabożeństwa oraz kolorowe marsze, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnością umysłową wraz opiekunami, krewnymi, znajomymi, także politycy, działacze organizacji społecznych, mieszkańcy. W ramach wydarzenia odbywają się także koncerty, występy artystyczne, pokazy taneczne, teatralne, warsztaty czy też zawody sportowe.
W tym dniu obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zapoczątkowali go Francuzi na początku lat 90. jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Tak jak w przypadku Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jego celem jest wyeliminowanie dyskryminacji wobec osób niepełnosprawnych, zarówno w życiu zawodowym jak i codziennym.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy Uczniowie :)

4 maja swoje święto obchodzą strażacy - Dzień Strażaka.

W związku z tym szkoła postanowiła udzielić się lokalnie i organizuje szkolną akcję dla strażaków. Celem tej akcji jest min. propagowanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania strażą pożarną, bezpieczeństwem, chęcią niesienia pomocy i służeniu innym oraz wzbudzanie poszanowania dla roli społecznej strażaków.

W związku z powyższym szkoła ogłasza KONKURS pt.

Kartka dla strażaka”

Co należy zrobić:

Wykonać kartkę dla strażaka w formie “kartki składanej”.

Kartka musi być związana z zawodem strażaka.

Na kartce może znaleźć się również napis np. wierszyk, podziękowanie itp.

Technika wykonania dowolna, aby był zachowany format kartki.

Dostarczyć kartkę do 6 maja do szkoły (czwartek).

WSZYSTKIE wykonane kartki zostaną zawiezione do
Straży Pożarnej w Kraśniku i przekazane strażakom :)

W szkole zostanie przeprowadzony konkurs, jury wyłoni trzy najciekawsze prace, które zostaną nagrodzone. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplom, pochwałę do dziennika oraz symboliczny upominek.

ZAPRASZAMY DO ZABAWY :)

Koordynatorzy akcji:

p.Agnieszka Kuźnicka-Świca
p. Katarzyna Mazur

Wyniki szkolnego konkursu internetowego nt. wiedzy o autyzmie

"Nie bądź zielony w temacie autyzmu"

W konkursie udział wzięło 9 uczniów.

– Kacper B kl.6

II miejsce – Hanna kl.4

III miejsce – Milena kl.8

GRATULACJE !!!

Sprawdź swoją wiedzę :)

serce wykonała Julia S kl.6

:)

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób:

- zdalnie: -śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;

-aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy, szkole itp.;

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.
Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.

Nasza szkoła otrzymała zaświadczenia, jako organizatorzy lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Podziękowania dla wychowawców klasy II i III oraz uczniów biorących udział w konkursie za chęci współpracy :)